Jak napisać wniosek unijny i biznesplan, żeby dostać dotację – porady specjalistów

Jak napisać wniosek unijny i biznesplan, żeby dostać dotację – porady specjalistów

Wśród dokumentów aplikacyjnych niezbędnych w procesie pozyskiwania dofinansowania najważniejszym jest wniosek o dotację unijną, zawierający elementy biznesplanu. W obecnych realiach, gdzie liczba firm zainteresowanych skorzystaniem ze środków publicznych często wyraźnie przekracza wysokość alokacji w ramach dostępnych programów unijnych, umiejętnie przygotowany wniosek o dofinansowanie i biznesplan to podstawa sukcesu. W jaki sposób podejść do jego opracowania, aby wyróżnić się wśród konkurentów i skutecznie zakwalifikować do wsparcia? Sprawdź wskazówki od naszych specjalistów! 

Czy do dotacji unijnej potrzebny jest biznesplan?

W większości konkursów unijnych biznesplan stanowi część składanego wniosku o dofinansowanie, którego sporządzenie okazuje się ważnym krokiem w procesie ubiegania się o dotację ze środków UE. Dokument ten pomaga bowiem wykazać przed instytucją finansującą zasadność, realność i dochodowość planowanego przedsięwzięcia. Za jego pomocą przedsiębiorcy mogą więc udowodnić, że projekt nie stanowi jedynie mglistej, niezweryfikowanej wizji, ale ma realne szanse stać się opłacalnym biznesem.

Wniosek o dotację wraz z elementami biznesplanu często sporządza się w bezpośrednim celu pozyskania dotacji. Warto jednak zaznaczyć, że dobrze przygotowany biznesplan może służyć nie tylko jako narzędzie do otrzymania dotacji, ale również dokument strategiczny, który ułatwi planowanie rozwoju firmy. 

Pisanie biznesplanu pod dotacje – struktura wniosku na środki unijne

Ubiegając się o dotację, należy pamiętać o tym, że wniosek o dofinansowanie i biznesplan musi zostać sporządzony na specjalnym formularzu udostępnionym przez instytucję oceniającą wniosek, zachowując odpowiednią strukturę. 

Charakterystyka wnioskodawcy

W miejscu tym muszą znaleźć się podstawowe dane przedsiębiorstwa. Kluczowe jest miejsce prowadzenia działalności, od którego uzależnione będą również kolejne informacje zawarte w dokumencie (np. analiza konkurencji).

Kolejnym punktem jest życiorys zawodowy wnioskodawcy, a zatem opis zdobytego wykształcenia, doświadczenia i kwalifikacji. Warto w tym miejscu skupić się szczególnie na tych kompetencjach, które będą miały istotne znaczenie w kontekście realizacji planowanego przedsięwzięcia.

Opis projektu

W opisie projektu należy określić formę organizacyjno-prawną firmy, precyzyjnie wskazując przedmiot i zakres działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności. Nie mniej ważny jest opis działalności przedstawiający główny motyw jej założenia i uzasadniający wybór konkretnej branży. 

Szczegółowy plan marketingowy

To najbardziej rozbudowana część biznesplanu, która wymaga szczególnej uwagi. Składa się z kilku punktów: 

  1. Opis produktu/usługi – przedstawienie przedmiotu działalności wraz z opisem technologii, przewag konkurencyjnych, propozycji wartości, planów na unowocześnienie produktu. Celem jest wykazanie, że oferta produktowa została opracowana na podstawie wnikliwej analizy rynku i posiada zalety wyróżniające ją na tle konkurencji;
  2. Charakterystyka rynku – przedstawienie otoczenia biznesowego z uwzględnieniem sytuacji rynkowej i dominujących trendów; określenie rynku (lokalny/regionalny/krajowy/eksport) i ewentualnych barier wejścia; wskazanie profilu klienta, potrzeb i oczekiwań grupy docelowej;
  3. Charakterystyka konkurencji – ocena konkurentów pod względem m.in. jakości produktów i usług, polityki cenowej, form promocji;
  4. Dystrybucja i promocja – wskazanie planowanych form reklamy i sposobu prowadzenia sprzedaży. Ważne, aby opierać się na wiarygodnych i sprawdzonych danych na temat rynku docelowego;
  5. Prognoza sprzedaży – jest to podstawa do oszacowania spodziewanego sukcesu. 

Szczegółowy plan inwestycyjny

Plan inwestycyjny – wraz z prognozą sprzedaży i kosztów jej uzyskania – ma decydujące znaczenie dla rozwoju działalności. Powinny znaleźć się w nim informacje o wyposażeniu, własności środków produkcji oraz planach rozwojowych firmy. 

Sytuacja ekonomiczno-finansowa

Kolejną istotną częścią wniosku z elementami biznesplanu jest opis sytuacji ekonomiczno-finansowej, na którą składają się: 

  • uproszczony bilans wykazujący zasoby firmy: aktywa (np. środki pieniężne, maszyny, urządzenia) i pasywa (np. zainwestowany kapitał, kredyty);
  • rachunek zysków i strat, czyli prognozowane w określonym czasie dochody i wydatki.

Wniosek z elementami biznesplanu – na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę?

Do sporządzenia wniosku i biznesplanu należy podejść rzetelnie i skrupulatnie. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy dokument ten ma być następnie oceniany przez zewnętrzne instytucje, od których będzie zależała decyzja o przyznaniu dotacji. 

Określenie misji

Ugruntowany pomysł na biznes ma duże znaczenie dla sukcesu całego przedsięwzięcia. Największą szansę na skuteczne pozyskanie dofinansowania mają bowiem te inicjatywy, których założenia są jasne, a ich realizacja uzasadniona rzeczywistą potrzebą klientów. W biznesplanie warto więc zadbać o umiejętne przedstawienie misji firmy, pamiętając, że powinna ona odpowiadać rzeczywistości.

Najczęstsze błędy przy wypełnianiu wniosku

Częstym błędem popełnianym na etapie pisania wniosku o dofinansowanie jest przygotowywanie dokumentów w oparciu o niekompletne bądź nierzetelne informacje. Osobom niedoświadczonym zdarza się również przeszacowywać spodziewane przychody przy równoczesnym obniżaniu kosztów. Zauważalnym problemem jest ponadto źle zaplanowana strategia marketingowa, która często wynika z niedostatecznej analizy konkurencji i sposobu jej działania na rynku.

Wypełnianie dokumentów – skorzystaj z pomocy doradców

Dobry wniosek o dofinansowanie i biznesplan znacząco zmniejszają ryzyko niepowodzenia przedsięwzięcia. Aby uniknąć błędów na tym etapie, należy opierać się wyłącznie na zweryfikowanych informacjach, najlepiej korzystając z wiedzy doświadczonych specjalistów. 

Jako zespół Elpartners pomożemy Państwu w przygotowaniu skutecznego wniosku i biznesplanu, aby z sukcesem otrzymali Państwo środki unijne na podjęcie działalności. 

Zapraszamy do kontaktu! 

Zespół Elpartners 

573 454 379 

info@elpartners.pl

Dowiedz się więcej

Pieniądze dla świętokrzyskich przedsiębiorców w 2017!

Dzisiaj prezentujemy Wam możliwości uzyskania dofinansowania dla przedsiębiorców z województwa świętokrzyskiego w 2017 roku. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego zaplanowano następujące nabory: 1.2 Badania i rozwój w sektorze świętokrzyskiej przedsiębiorczości 2.5 Wsparcie inwestycyjne sektora MŚP 3.1 Wytwarzanie i dystrybucja energii…

Kontynuuj czytanie...

Dotacje dla firm z województwa śląskiego w 2017

Podczas konferencji Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości "Fundusze Unijne dla firm" zostały zaprezentowane możliwości uzyskania dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w 2017 r. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z następujących konkursów: Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach - dofinansowanie na…

Kontynuuj czytanie...